0903 623 891 0911 623 891 Po-Pia: 9:00 - 19:00

Konopište - zámok F. Ferdinanda d´ESTE, skleníky, ružová záhrada, Jemnište - zámok, Vlašim - zámok, Český Šternberk - hrad

Počas tohto víkendového zájazdu navštívime dve sídla významného šľachtického rodu Sternbergovcov, ktoré v súčasnosti vlastní už dvadsiata generácia tohto rodu. Je pozoruhodné a výnimočné, že dodnes je hrad Český Šternberk a zámok Jemnište v majetku zakladajúceho rodu. Sternbergovci patria medzi najstaršie české šľachtické rody, ktorých príslušníci sa výrazne zapísali do českých politických a kultúrnych dejín. Druhý deň strávime na zámku Konopište. Ten bol kedysi tiež v majetku rodiny Sternbergovcov, ale preslávil ho následník habsburského trónu, arcivojvoda F. Ferdinand d´Este, posledný majiteľ zámku Konopište. Atentát na následníka habsburského trónu sa stal zámienkou k vypuknutiu I. svetovej vojny. Poslednou našou zastávkou bude zámok a zámocký park Vlašim s úchvatnými vstupnými bránami a rozľahlým parkom s čínskym pavilónom.

Hrad Český Šternberk je honosným stredovekým sídlom ležiacim vysoko na skale nad riekou Sázavou. Bol založený už v 13. storočí a pomenovaný je podľa rodového erbu, zlatej osemhrotovej hviezdy. Keď hrad stratil svoju obrannú funkciu, bol prestavaný s ohľadom na pohodlie svojich obyvateľov a tak kamenné múry gotického hradu vo vnútri ukrývajú veľmi zachovalé, nádherné, bohato zariadené zámocké interiéry. Časť životného príbehu súčasného majiteľa hradu, grófa Zdeňka Sternberga stvárnil Václav Vydra, syn Dany Medřickej vo filme "Čierni baróni". Hrad bol po roku 1948 skonfiškovaný a v roku 1992 v majetkovej reštitúcii rodine navrátený. Pri prehliadke uvidíme unikátnu zbierku 545-tich grafických listov, bohate zariadené miestnosti a v Rytierskej sále okrem krásnej štukovej výzdoby aj rodové erby. K hradu sa viažu aj dve legendy. Jedna hovorila o poklade, ktorý je ukrytý pod skalou a mal sa na "Veľký piatok" vysypať do rieky. Druhá hovorila o tom, ako sedliaka, ktorý sa ukryl pred búrkou pod skalou uniesol sám diabol. Odvtedy sa miestu, kde sa vraj sedliak ukryl, hovorí "Čertov kameň" a miestny obyvatelia sa mu dodnes veľkým oblúkom vyhýbajú. A zaujímavé je, že poklad sa skutočne v roku 1971 na hrade našiel, ale nevysypal sa do rieky. Prehliadka hradu trvá cca 50 minút a vedie k nej 120 schodov.

Zámok Jemnište patrí synovcovi majiteľa hradu Český Šternberk, grófovi Jiřímu Sternbergovi. Zámok obkolesuje veľký romantický anglický park, ktorý je prístupný a tiež rosarium a zverinec. Dnes toto šľachtické sídlo pulzuje modernými službami. Na zámku je možné sa ubytovať, v kaviarni s cukrárňou ochutnať zámocké koláčiky. Očaria Vás šperky a oblečenie inšpirované loveckým štýlom z dielne grófky Sternbergovej, ktoré je možné aj zakúpiť. Z kolekcie oblečenia odporúčame dámam hlavne elegantný kvalitný kabát, zdobený aplikáciou, v rôznom farebnom prevedení, ktorý sa hodí aj na bežné nosenie, hoci pôvodne je určený pre dámy na hon.  Prehliadka zámku trvá asi 50 min. a fundovaný sprievodca nás prevedie vkusnými expozíciami umiestnenými v deviatich sálach, v početných izbách a tiež kaplnkou sv. Jozefa.
Na záver prvého dňa si ešte prezrieme mesto Benešov, v ktorom sa vyrába pivo značky Ferdinand. Odporúčame Vám ochutnať ho pri návšteve zámku Konopište v nasledujúci deň.

Súčasné vybavenie zámku Konopište a jeho podoba sú vo veľkej miere rovnaké ako boli za čias arcivojvodu Františka Ferdinanda. Zámok bol vybudovaný pôvodne ako gotický hrad už v 13. storočí, neskôr bol však prestavaný v barokovom slohu. Po svadbe arcivojvodu Františka s českou grófkou Žofiou Chotkovou sa tento zámok stal ich domovom a tiež domovom ich detí. František Ferdinand zaviedol na zámok vodovod, elektrinu a dal nainštalovať jeden z prvých elektrických výťahov. Previezol sem svoje bohaté zbierky umeleckoremeselných predmetov z obdobia gotiky, renesancie, baroka.  Rozsah týchto zbierok je tak obrovský, že radí tento zámok k najzaujímavejším v strednej Európe. Nachádza sa tu preslávená tzv. Estenská zbrojnica s rozsiahlou zbierkou zbraní a brnení, ktorú sem arcivojvoda nechal preniesť zo svojho talianskeho sídla. Ojedinelý je tiež súbor cirkevných starožitností vzťahujúcich sa na kult svätého Juraja, patróna rytierov, ktorých zbieranie bolo arcivojvodovou vášňou. Táto zbierka je jedinou zbierkou, ktorú nezdedil, ale od základov celú vybudoval sám. V priebehu štvrťstoročia nazhromaždil arcivojvoda súbor drevorezieb, obrazov a rôznych artefaktov z období od 15. až do začiatku 20. storočia. František Ferdinand bol nielen neobyčajne plodným zberateľom, ale aj vášnivým poľovníkom o čom svedčí viac ako tristo tisíc loveckých trofejí, ktorými sú husto vyzdobené nielen chodby ale aj miestnosti tohto zámku. Svoje strelecké umenie si totiž trénoval na súkromnej zaujímavo vyzdobenej strelnici so súborom automatických terčov, ktorá je umiestnená v obrovskej miestnosti zámku, bývalej koniarni a je tiež prístupná.

Okrem zámku dal následník trónu prestavať aj park, ku ktorému patria aj rybníky. Založil Ružovú záhradu so skleníkmi, ktoré sú plné vzácnych teplomilných, subtropických a tropických rastlín. V bazénikoch sa chovajú okrasné rybičky. V areály zámockého parku sa voľne pohybuje niekoľko pávov, v obore zasa srnčia a jelenia zver a v hradnej priekope uvidíme ojedinelý druh čierneho medveďa. Okrem prehliadkových okruhov môžete navštíviť Ferdinandovu strelnicu, Múzeum zbierok sv.Juraja, skleníky, ružovú záhradu a pod zámkom aj Múzeum motocyklov, ktoré je najväčšie v Čechách. Počas individuálneho voľna hlad zaženiete v dvoch reštauráciach, kaviarňach a bufetoch nielen v areály zámku ale aj pri parkovisku. Keďže inventár a zbierky sú tak rozsiahle, prehliadky zámku sú rozdelené do troch okruhov. Dva okruhy navštívime spoločne. Jeden okruh ako aj Múzeum sv. Juraja, strelnicu, skleníky, Ružovú záhradu a Múzeum motocyklov budete mať možnosť navštíviť individuálne. Odpočinúť si budete môcť pri jazere, alebo v Ružovej kaviarni. V unikátnom motocyklovom múzeu je vystavená najväčšia časť českej zbierky motocyklov značky Jawa a zároveň je to oficiálne továrenské múzeum tejto značky.  Celý areál je tak rozsiahly a ponúka toľko aktivít, že sa sem s nami určite ešte raz vrátite.


Termín zájazdu:         27.5. - 28.5. 2017          sobota - nedeľa  2 dni                                 cena: 79,- €
Uzávierka prihlášok:             30.4.2017
Program:
1.deň:
   6,45 – odchod z Bratislavy
 11,00 – 19,00 hrad Český Šternberk, zámok Jemnište, Benešov
 20,00 - ubytovanie
2.deň:
  7,00 - 8,00  raňajky
  9,00 - 16,00 zámok Konopište, zámok Vlašim
21,00 - približný príchod do Bratislavy

Zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 35 osôb, časy programu sú len orientačné.

Cena zahŕňa: dopravu klimatizovaným autobusom, organizačné, sprievodcu, 1 noc ubytovanie v 3* hoteli s raňajkami, poistenie CK
Cena nezahŕňa: vstupy, cestovné poistenie – môžete si ho objednať spolu so zájazdom

Vstupné:
Hrad Český Šternberk – plné 125,- Kč/ zlacnené (dôchodcovia a študenti) 85,- Kč
Zámok Jemnište – plné 150,- Kč/ zlacnené (dôchodcovia a študenti) 120,- Kč
Konopište:
 1. okruh 170,- Kč/ znížené 125,- Kč
 2. okruh 150,- Kč/ znížené 105,- Kč
 3. okruh 220,-Kč/ znížené  150,- Kč
 Múzeum sv. Juraja a strelnica so vstupenkou z prehliadok zdarma
 Skleníky 20,- Kč so vstupenkou z prehliadok
 Múzeum motocyklov JAWA 80,- Kč
Zámok Vlašim - 50,- Kč/dôchodci 35,- Kč/deti 25,- Kč

Zníženú cenu vstupného platia deti vo veku 6 -15 rokov, študenti do 26 rokov s platným školským preukazom, ZŤP s platným preukazom a dôchodcovia 65+, doklady však treba predložiť, zobrať so sebou, ináč platíte plné vstupné