0903 623 891 0911 623 891 Po-Pia: 9:00 - 19:00

Porta coeli kláštor, MRAMOROVÝ HRAD Pernštejn, jaskyňa Blanickych rytierov, Burianova rozhľadňa, modrotlačová dieľňa

V túto sobotu si Vás dovoľujeme pozvať na zaujímavý výlet na Moravu. Navštívime unikátny ženský kláštor Porta coeli,v preklade Nebeská brána, postavený v gotickom štýle, ktorého nádherný portál s apoštolmi zohral vo filme „Ďáblova lest“ rozhodujúcu úlohu. Okrem tohto bohato zdobeného portálu prejdeme po krížovej chodbe, zastavíme sa v kapitulnej sieni a prezrieme si expozície Podhoráckeho múzea. Druhou zastávkou bude hrad Pernštejn, v ktorého interiéroch sú dlažby z mramoru, čo vôbec nie je typické pre hrady. Taktiež jeho interiéry pripomínajú skôr zámok ako hrad. Do všetkých svetových strán sa rozhliadneme z jeho vysoko umiestnenej terasy. Dozviete sa čo má s týmto hradom spoločné zubor s kruhom v nose. Navštívime aj zvláštny typ jaskyne, kde výzdobu netvoria kvaple ale monumentálne kamenné diela, sochy a súsošia, ktoré vytesal do skaly v priebehu dvoch rokov mladý tesár samouk, ktorý zomrel ako 27 ročný a nakoniec vystúpime na Burianovú rozhľadňu, aby sme sa pokochali nádherným výhľadom na šíre lúky a okolité pohoria. Na poslednej zastávke sa oboznámime so starým, takmer už vymretým remeslom farbenia a zdobenia látok v pôvodnej modrotlačovej dielni pochádzajúcej ešte z roku 1816. Ide o poslednú pôvodnú ale stále funkčnú dielňu tohto remesla nielen v Čechách ale aj na Slovensku. Remeslo modrotlače, také rozšírené aj po slovenských dedinách v 18. a 19. storočí postupne zaniklo. Dôvodom bol rozvoj textilného priemyslu, vysídlenie nemeckých farbiarov z nášho územia po 2. svetovej vojne a ústup ľudového odevu. V dielni, ktorú navštívime sa dodnes vyrába, majiteľ pokračuje v rodinnej tradícii a nás oboznámi s výrobným postupom a históriou tohto remesla. Budeme mať odborný výklad o výrobe, pri ktorej sa ešte stále používajú tradičné, drevené ručné formy. Ide o najstarší spôsob potlače ľanového a bavlneného plátna. Aj vy sa budete môcť zapojiť do výrobného procesu navrhnutím vlastného vzoru modrotlače, ktorú Vám tu aj vyrobia. V múzeu poobdivujeme produkty tejto dielne, a ktorým neodoláte tie si budete môcť aj zakúpiť.  

Kláštor Porta coeli, v preklade Brána nebies, alebo Nebeská brána je jediným moravským ženským cisterciánskym kláštorom a i dnes tu žijú rádové sestry. Kláštor založila okolo roku 1233 Konštancia Uhorská, dcéra uhorského kráľa Bélu III. a manželka Přemysla Otakara I. a je teda postavený v ranno gotickom štýle s románskymi prvkami. Behom storočí bol kláštor mnoho krát zničený, ale vždy bol opäť obnovený. Ide o rozsiahly komplex s románsko-gotickým kostolom Nanebovzatia Panny Marie. Dominantou a perlou celého chrámu je bohato zdobený ústupkový portál so súsošiami apoštolov. Tento portál použili aj tvorcovia filmu Ďáblova lest v záverečných scénach boja proti sile diabla, ktorého prevtelenie stvárňovala slovenská herečka Sylvia Šuvadová.Architektonicky zaujímavé sú aj krížová chodba a kapitulná sieň. Celý kláštor bol zaradený medzi kultúrne pamiatky už v roku 1958 a od roku 2010 je českou národnou kultúrnou pamiatkou. Z prehliadky budete mať určite nezabudnuteľný zážitok. Okrem toho tu vystavuje Podhorácke múzeum expozície keramiky, mineralógie a dejín kláštora.

Z kláštora budeme pokračovať ďalej na hrad Pernštejn, ktorý sa vypína vysoko na skale nad riekou Svratkou a pochádza z 13. storočia. Zo začiatku mal hrad obrannú funkciu a nikdy sa nikomu nepodarilo ho dobyť. Neskôr na začiatku 16. storočia sa prestavoval tak, aby plnil aj obytnú funkciu. O hrade koluje množstvo legiend, o ktorých nám s nadšením porozpráva sprievodca. Jedna z nich sa viaže aj k erbu majiteľov hradu, ktorý znázorňuje hlavu zubra s kovovým kruhom v nose. Čo by ste určite nečakali v takom starom hrade sú interiery zrenovované do podoby zámockých miestností a dlažby sú z mramoru. Mramor sa totiž ťažil v neďalekých Nedvědiciach. K súčasnej podobe hradu veľkou mierou prispel posledný šľachtický rod Mitrovských, ktorý tu po sebe zanechal nezmazateľnú stopu.

Po ceste domov sa zastavíme na Burianovej rozhľadni, z ktorej je za dobrej viditeľnosti vidieť pohoria ako Krkonoše, Jeseníky a Pálavu. Rozhľadňa patrí do areálu Jaskyne Blanických rytierov. Ide o umelo vytvorenú jaskyňu ukrývajúcu kamenné diela, sochy a súsošia mladého umelca Stanislava Rolínka. Dielo pochádza z roku 1928 a bolo vytvorené už za dva roky. Jaskyňa nebola dokončená podľa predstáv zhotoviteľa. Bola by väčšia a diel v nej by bolo viac. Bohužiaľ mladý nadaný samouk ochorel na tuberkulózu a v mladom veku 27 rokov zomrel. Ostalo tu po ňom aj napriek tomu ojedinelé unikátne dielo. Pri vstupe do jaskyne nás okrem sprievodcu bude vítať aj obrovský kamenný lev. Mladý umelec mu dal takmer vernú podobu, hoci živého leva nikdy v živote nevidel.

Termín výletu:              22.04. 2017              Sobota 1 deň                    Cena: 18,- Eur
Uzávierka prihlášok:   12.04. 2017

Program:
 6,30 – odchod z Bratislavy
 9,00 – 16,00 kláštor Porta Coeli, hrad Pernštejn, jaskyňa Blanických rytierov, Burianova rozhľadňa, modrotlačová dieľňa
19,30 – približný príchod do Bratislavy

Minimálny počet účastníkov, aby sa výlet uskutočnil, je 35 osôb, časy programu sú len orientačné.

Cena zahŕňa: dopravu autobusom, organizačné, doprovod 
Cena nezahŕňa: vstupné, cestovné poistenie – môžete si ho objednať spolu so zájazdom

vstupné:
- kláštor Porta Coeli 45,-Kč/seniori a ZTP 34,- Kč
- múzeum Porta Coeli 25,- Kč/seniori, ZŤP 19,-Kč
- hrad Pernštejn 180,- Kč/znížené 125,- Kč
- Jaskyňa blanických rytierov 80,-Kč/znížené 60,- Kč
- Burianova rozhľadňa 20,- Kč

Zníženú cenu vstupného platia deti vo veku 6-15 rokov, študenti do 26 rokov s platným školským preukazom, ZŤP s platným preukazom a dôchodcovia 65+, doklady však treba pri vstupoch predložiť a teda si ich musíte vziať so sebou, ináč platíte plné vstupné