0903 623 891 0911 623 891 Po-Pia: 9:00 - 19:00

Karlštejn a Křivoklát, dva slávne kráľovské hrady Karla IV., mesto Beroun, Koněpruská jaskyňa

Pripravili sme pre Vás dvojdňový víkendový zájazd zameraný na prehliadku dvoch kráľovských hradov historicky úzko spojených s vládou najslávnejšieho českého kráľa Karla IV., nazývaného aj "otcom vlasti" a to hradu Karlštejn a hradu Křivoklát. Keďže na spojnici medzi týmito hradmi leží kráľovské mesto Beroun, doprajeme si aj prehliadku tohto kráľovského mesta. Hrad Karlštejn leží v oblasti Českého krasu, ktorý je úchvatným miestom nielen svojimi kaňonmi, hlbokými zrázmi a skalnými útesmi, ale aj krásou pod povrchom zeme. Nachádza sa tu najdlhší a najznámejší jaskynný systém v Čechách a to vápencové Koněpruské jaskyňe, ktoré taktiež navštívime.

Oba kráľovské hrady Karlštejn aj Křivoklát sa nachádzajú v krásnom prostredí hlbokých lesov, ktoré si český kráľ Karol IV vysoko cenil, využíval ich na poľovačky a dokonca zakázal v nich ťažbu dreva. Ku gotickému hradu Křivoklát sa dostaneme malebným údolím pozdĺž rieky Berounky. Na tomto hrade strávil Karol IV svoje detstvo. Najskôr ho sem ukryla jeho matka Eliška Přemyslovna v záujme jeho ochrany. Neskôr ho tu väznil jeho otec Jan Luxemburský, ktorý sa obával zámeru svojej manželky pripraviť ho prostredníctvom syna o trón. Karol IV. však nezanevrel na tento hrad, ale si ho tak cenil, že tu ubytoval aj svoju prvú ženu Blanku z Valois v čase jej tehotenstva a tu pri šla na svet aj jeho dcéra Markéta. Hrad Křivoklát mal v obľube aj jeho syn Václav IV, ktorý sa na ňom často a dlho zdržiaval a trávil čas lovom, aby unikol pred svojimi vladárskymi povinnosťami. Pre hrad sú typické dve veže, jedna valcovitá a druhá hranatá, z ktorých je nádherný výhľad do okolia. Hrad ponúka k prehliadke lovecké zbierky, obrovskú knižnicu, kráľovskú a rytiersku sieň s obrazárňou a expozíciou maliarskeho a sochárskeho umenia, hradnú kaplnku a väzenie s mučiacimi nástrojmi.

Druhý hrad, hrad Karlštejn si pôjdeme pozrieť na druhý deň do oblasti zvanej Český kras. Hrad Karlštejn dal Karol IV. postaviť s cieľom uložiť v ňom české korunovačné klenoty, kráľovské poklady a zbierky svätých relikvii. Hrad má veľmi pôsobivé stupňovité usporiadanie jednotlivých budov a spája prvky gotiky a renesancie. Hlavnú úlohu si hrad zahral vo filmovom muzikáli režiséra Zdeňka Podskalského s názvom „Noc na Karlštejne“. Rolu Karla IV. a jeho poslednej štvrtej manželky Elišky Pomořanskej bravúrne zahrali , v tom čase ešte manželia, vynikajúci herci, Vlastimil Brodský a Jana Brejchová. So sprievodcom si pozrieme súkromné a reprezentačné historické interiéry hradu v Císarskom paláci a Mariánskej veži. Navštívime Rytiersku sálu s kaplnkou sv.Mikuláša, Karlovu spálňu s kaplnkou sv.Václava, Audienčnú a Hodovnú sieň, Kráľovskú sálu predkov a tiež Hradnú pokladnicu a klenotnicu s vystavenou kópiou českej Svätováclavskej koruny. Uvidíme aj hradné väzenie a Studničnú vežu so 78 m hlbokou hradnou studňou so zachovalým unikátnym systémom vyťahovania vody zo studne. Po prehliadke sa presunieme do Múzea voskových figurín veľmi podobného svetoznámemu Múzeu Madam Tussauds. Ako prvé uvidíme špeciálnu kaleidoskopiskú projekciu vytvorenú za pomoci zadnej projekcie a množstva zrkadiel. Potom nás už privítajú voskové figuríny slávnych osôb histórie ako aj expozície života v stredoveku rozdelené tématicky na život Karla IV, život remeselnikov v stredoveku, stredoveké väzenie, tajomstvo alchýmie a historickú dobu od Švejka k Praotcovi Čechovi. Individuálne môžete navštíviť aj Múzeum betlehémov a hodín. Historická ulička vedúca k hradu je plná kaviarní, reštaurácii a obchodíkov so suvenírmi.

Pred návštevou hradu Karlštejn vstúpime do útrob vápencovej Koněpruskej jaskyne, ktorá je jaskynným systémom dlhým až dva kilometre a strým viac ako 410 miliónov rokov. Ide o systém zaberajúci až tri výškové úrovne, pričom výškový rozdiel je až 70 metrov. V útrobách najvyššie položeného jaskynného systému bola v 15. storočí dielňa, kde sa razili falošné mince. Našlo sa tu aj veľké množstvo archeologických nálezov. Jaskňa má aj jedinečnú opálonosnú výzdobu starú viac ako 1,5 milióna rokov. Najznámejšou je takzvaná Koněpruská ružica. Jaskynný systém bol objevený v roku 1950 robotníkmi pri odstrele horniny. V tunajšom kamenolome sa totiž ťažil mramor a biely a ružový vápenec už za éry Jána Luxemburského a Karola IV. Sprístupnená trasa je dlhá 620 metrov a jej prehliadka trvá asi hodinu. Teplota je stabilne okolo 10 stupňov, preto doporučejem vziať si teplejšie oblečenie a pevnú obuv.

No a keďže východiskom do oboch hradov bude mesto Beroun, ktoré v roku 2017 oslávi už 752. výročie svojho založenia, doprajeme si aj jeho prehliadku s miestnym sprievodcom, ktorý nás oboznámi s históriou mesta a jeho architektonickými pamiatkami. Kráľovské mesto Beroun zažilo svoj najväčší rozkvet práve za čias vlády Karola IV., stalo sa strediskom mnohých remesiel, z ktorých do dnešných dní je najobdivovanejšie hrnčiarstvo s typickou červenou keramikou ozdobenou bielymi vzormi. Najtypickejším suvenírom je práve táto keramika a jej histórii je venované aj Mestské berounske múzeum. Dva krát ročne sa v meste konajú hrnčiarske trhy, na ktorých súčasní remeselníci ponúkajú svoje hrnčiarske výrobky typické pre túto oblasť. V roku 1992 bolo mestské historické centrum vyhlásené za pamiatkovú zónu a v roku 2010 získalo mesto cenu za najlepšie zrealizovanú obnovu historických pamiatok, nachádzajúcich sa nielen okolo hlavného námestia, ale patria k nim aj zachovalé mestské hradby so vstupnými bránami, Pražskou a Plzenskou. V historicky najstaršom dome sídli Múzeum Českého krasu. V najkrásnejšom a zároveň v jedinom pseudorenesančnom dome sa nachádza Mestská galéria. V mestkom pivovare sa varí miestne pivo pod značkou Berounsky medvěd, ktoré Vám bude isto chutiť. Medveď je aj symbolom mesta Berouna, ktoré ho má vo svojom znaku aj prápore. Tiež na svahu Mestskej hory v blízskosti centra mesta sú na 25 árovom oplotenom pozemku chované živé medvede. Až do roku 2016 to boli medvedie trojčatá, ktoré preslávilo ich účinkovanie vo Večerníčku pre deti, bohužiaľ jeden z nich v roku 2016 zomrel.   

Termín zájazdu:        10. - 11.6.2017                       So-Ne 2 dni                      Cena: 89,- Eur 
Uzávierka prihlášok:        20.5.2017

Program:
1.deň:
  6,00 - odchod z Bratislavy
11,30 - 18,00 hrad Křivoklát, prehliadka mesta Beroun
18,00 – ubytovanie, večera, voľno
2.deň:
8,00 – raňajky 
10,00 – 16,00 hrad Karlštejn, Koněpruská jaskyňa, Muzeum voskových figurín, 
21,30 – približný príchod do Bratislavy

Minimálny počet účastníkov, aby sa výlet uskutočnil, je 35 osôb, časy programu sú len orientačné.

Cena zahŕňa:
autobusovú dopravu, ubytovanie v 3*hoteli, 1x večera, 1x raňajky, miestneho sprievodcu, organizačné, doprovod, sprievodcu, poistenie CK
Cena nezahŕňa:
vstupné a cestovné poistenie – môžete si objednať spolu so zájazdom
vstupné:
- súkromné a reprezentačné priestory hrad Karlštejn- 190,-Kč/ znížené 130,-Kč
- hrad Křivoklát 150,- Kč/ znížené 110,- Kč
- Múzeum betlehemov 45,- Kč/ znížené 30,-Kč
- Múzeum voskových figurín 160,- Kč/ znížené 100,- Kč

Zníženú cenu vstupného platia deti vo veku 6-15 rokov, študenti do 26 rokov s platným školským preukazom, ZŤP s platným preukazom a dôchodcovia 65+, doklady však treba pri vstupoch predložiť a teda si ich musíte vziať so sebou, ináč platíte plné vstupné