0903 623 891 0911 623 891 Po-Pia: 9:00 - 19:00

Mikulčice, Staré Město, Velehrad, Modrá - po stopách starých Slovanov a Veľkomoravskej ríše

Cieľom nášho víkendového výletu bude Slovácko, kraj pozdĺž dolného toku rieky Moravy, pomedzie Slovenska a Moravy, pevne spätý s históriou Veľkomoravskej ríše. Pocestujeme ku koreňom slovanskej civilizácie, do miest odkiaľ sa do celého slovanského sveta šírila vzdelanosť, múdrosť a poznanie príchodom slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Veľkomoravská ríša bola v čase príchodu vierozvestcov v roku 863 n.l. jednou z najmocnejších ríši v Európe. Na tomto území archeologické výskumy vykonávané po roku 1945 odkryli niekoľko základov miest tzv. hradísk, ktoré boli na svoju dobu obrovské. Žilo v nich okolo tritisíc obyvateľov, čo bolo takmer tri krát viac ako obyvateľov vtedajšieho Londýna alebo Paríža.

Navštívime dve hradiská. Hradisko v Mikulčiciach a Starom Měste. Predpokladá sa, že hradisko v Mikulčiciach bolo hlavným mestom Veľkomoravskej ríše, sídlom veľkomoravských kráľov, Mojmíra, Rastislava a Svätopluka. Uvidíme tu priamo v prírode, v teréne kópie základov ôsmych kostolov a kniežacieho paláca. Na celé hradisko sa pozrieme z vyhliadkovej veže s inštruktážnymi priestorovými mapami. V návštevníckom centre si pozrieme interaktívnu expozíciu kniežacieho hradu a v druhej sakrálnej expozícii uvidíme základy kostola s vystavenými archeologickými zbierkami predmetov z čias Veľkej Moravy. Celým hradiskom sa prejdeme po trase s popisom jednotlivých kópii základov stavieb.

V Starom Měste nad základmi prvej objavenej kamennej veľkomoravskej stavby kostola navštívime interaktívnu výstavu Pamätníka Veľkej Moravy. V Modrej si vedľa pôvodných základov kostola sv. Jána pozrieme repliku pôvodnej stavby a so životom Slovanov v hradiskách nás názornou formou zoznámi archeoskanzen v Modré, ktorý predstavuje podobu slovanského opevneného sídlišťa z doby Veľkej Moravy, pričom je tu predvádzané ako asi žili naši predkovia. Skanzen žije každodenným životom, ľudia chovajú zvieratá, predvádzajú sa staré remeslá, poľnohospodárske práce, výroba keramiky, prebiehajú rôzne náučné programy. Ak prehliadku skončíte skôr, môžete sa tu občerstviť buď v bufete, alebo reštaurácii, alebo si pozrieť ekologický jazerný systém, v ktorom v šesť metrovej hĺbke v presklennom podvodnom tuneli môžete sledovať podvodný život sladkovodných rýb, prípadne v novootvorenom vinohradníckom centre navštíviť expozíciu o vinárstve, vinohradníctve s možnosťou nákupu moravských vín. Navštívime aj neďaleké pútnicke miesto, kláštor s bazilikou Velehrad, ktoré síce založili cisterciáni až začiatkom 13. storočia, avšak dostal názov podľa staroslovenskej osady Veligrad (Veľký hrad) rozprestierajúcej sa na území dnešného Starého Města a Uherského Hradišťa. Predpokladá sa, že prvým centrom Veľkomoravskej ríše boli Valy pri Mikulčiciach a neskôr v čase vlády Svätopluka sa centrum presunulo do Veligradu. Velehrad bol prvým pútnickým miestom, ktoré po nežnej revolúcii navštívil Pápež Ján Pavol II a v roku 1985 a na vyjadrenie mimoriadnej pápežskej priazne venoval velehradskej bazilike „Zlatú ružu“.

Termín výletu: 14.5.2017         nedeľa 1 deň                      cena 17,- €
Uzávierka:         4.5.2017
Program:
8,00 – odchod z Bratislavy
9,00 – 18,00 Mikulčice, Staré Město, Velehrad, Modrá
20,00- približný príchod do Bratislavy

Cena zahŕňa: autobusovú dopravu, sprievodcu, organizačné
Cena nezahŕňa: vstupné a cestovné poistenie – môžete si ho objednať spolu s výletom
Vstupné:
Hradisko Mikulčice – 100,- Kč/ od 6.r., deti, študenti seniori 60,-Kč
Pamätník Veľkej Moravy – 50,- Kč/ od 6 r. deti, študenti seniori 30,- Kč
archeoskanzen Modrá – 80,- Kč/ od 6r. deti, študenti, seniori 60,- Kč
Slovácke múzeum – 60,- Kč/ od 6r. deti, študenti, seniori 40,- Kč
Velehrad – bazilika 60,- Kč/ od 6 r. deti, študenti, seniori 40,- Kč

Výlet sa uskutočné pri minimálnom počte 35 osôb.