0903 623 891 0911 623 891 Po-Pia: 9:00 - 19:00

Vianoce na zámkoch Hrádek u Nechanic, Slatiňany, Hradec Králové, Pardubický perník, Múzeum betlehemov

V tento decembrový víkend zažijeme kúzlo Vianoc na starodávnych zámkoch a vrátime sa v čase o storočia späť, kedy panstvo na zámkoch slávilo vianočný a adventný čas v nádhere slávnostne vyzdobených hradov, zámkov a palácov, dodržiavali sa staré tradície, voňalo ihličie, punč, vianočka, vyhrávali koledy. Takúto atmosféru pre Vás pripravili zámky v Slatiňanoch a v Hrádku u Nechanic. Na nádvorí zámku v Slatiňanoch v sobotu, kedy ho navštívime, bude aj vianočný jarmok s možnosťou nákupu milých darčekov.

Keďže súčasťou vianočných tradícii sú aj medovníčky a kedysi nesmel v žiadnej domácnosti chýbať betlehem, či už papierový, drevený, alebo porcelánový, zaradili sme do tohto zájazdu aj návštevu Múzea pardubických perníkov umiestneného v tzv. Perníkovej chalúpke v Ráboch pri Pardubiciach. Určite sa vám bude páčiť napr. betlehem zhotovený z perníka a zároveň si budete môcť pravé pardubické perníčky aj zakúpiť. Všakovaké betlehemy uvidíme aj v Múzeu betlehemov v Třebechoviciach so slávnym pohyblivým mechanickým dreveným Proboštovým betlehemom. Pravú vianočnú pohodu bez zhonu a komercie zažijeme v areáli vianočne vyzdobeného Skanzenu v Krňoviciach, kde nám bude umožnené vlastnoručne si ozdobiť perníček, zhotoviť vlastné milé darčeky z vlny, vymaľovať keramické zvončeky, alebo si vyrobiť vianočné ozdoby či už z perličiek alebo zo slamy. O starých tradičných zvykoch nám zaujímavo porozpráva sprievodca a na občerstvenie nám tu ponúknu tradičný punč, „houbového kubu“, vianočné cukrovinky, medovinu, čerstný chlieb z pece, sušené ovocie. No a vianočný slávnostný šat si v tomto čase oblečie aj mesto Hradec Králové, ktoré ozdobí až tri vianočné stromčeky na troch námestiach a ponúkne nám aj návštevu vianočných trhov so stánkami, ktorých atmosféru si budete tiež môcť užiť. Spoločne pôjdeme na večernú prechádzku po meste Hradec Králové, v tomto čase zahaleného do trblietavého slávnostného vianočného šatu.

Pardubická tradícia pernikárstva siaha až do 16. storočia. Skutočný rozmach výroby perníka, vďaka ktorému sa stal perník symbolom Pardubíc, nastal začiatkom 20. storočia. V Pardubiciach bolo založených niekoľko firiem, v ktorých pracovali najväčší odborníci perníkarstva a to nielen na perník medový ale aj marcipánový. Ich výrobky si získali priazeň gurmánov nielen v Čechách, ale aj v zahraničí. Dodnes sa tradícia výroby perníka v meste Pardubice udržala a perník patrí k najtypickejším suvenírom z tohto mesta. Pernikári tohto mesta dokážu z perníka vyrobiť čokoľvek, okrem klasického perníkového srdca, napr. perníkovú chalúpku, domčeky, salaš so zvieratkami, betlehem a pod.

Třebechovické múzeum betlehemov vystavuje viac ako 400 betlehemov zhotovených z rôznych materiálov, pochádzajúcich zo všetkých oblastí Čiech a Moravy. Najcennejším a najobdivovanejším je však unikátny storočný mechanický Proboštov betlehem, ktorý je 7 m dlhý, 3m široký a 2 m vysoký, zložený z 2000 vyrezávaných drevených dielov s 350-timi figúrkami, z ktorých sa 51 figúrok hýbe pri práci a ďalších 120 figúrkach sa pohybuje v slučke na pohyblivých pásoch. Ústredným motívom betlehému sú jasličky so svätou rodinou a klaňajúcimi sa pastiermi. Po okolí sú výjavy zo života obyčajných ľudí a remeselníkov. Zvláštny je však aj sklenený betlehem od železnobrodských sklárov. Časť z neho bola podarovaná pápežovi Piusovi XII. a starostovi mesta Montreal. Za zmienku stojí aj mechanický betlehem z Hostinného, kde napr. zubár trhá pacientovi zub, alebo sedliačka z okna vystrkuje zadok. Dá sa však povedať, že za obzretie určite stoja všetky vystavené druhy betlehemov.

Zámok Slatiňany síce kedysi slúžil ako lovecký zámoček, avšak jeho súčasná podoba je výsledkom jeho prestavby na prelome 19. a 20. storočia do pohodlného letného sídla slúžiaceho kniežackej rodine Františka Jozefa z Auerspergu. Interiéry zámku s troma vežami, záhrada a park sú zariadené s pôvabom, eleganciou a vkusom, z miestností sála útulnosť a pohodlie. Je tu k videniu už modernejšia kuchyňa a kotolňa pochádzajúca zo začiatku 20. storočia. Je možné si prezrieť aj hipologickú expozíciu, nakoľko majitelia zámku boli vášnivými chovateľmi koní, o čom svedčí dodnes fungujúci žrebčín, priliehajúci k zámku.

Zámok Hrádek u Nechanic vo vás vzbudí predstavu, že ste sa ocitli v tudorovskom Anglicku, priamo vo Windsore za čias panovania Henricha VIII., známeho svojimi šiestimi ženami. Je to teda malý kúsok Anglicka v Čechách. Tento neogotický zámok patrí k najfotogenickejším českým zámkom a tak niet divu, že sa tu nakrúcala mimo iných aj rozprávka „Princ a večernica“. Postavili ho v rokoch 1839 – 1857 ako reprezentačné sídlo grófov z Harrachu v romantickom štýle anglickej gotiky. Interiéry sú reprezentatívne, úchvatné, bohato zdobené a vybavené, s množstvom starožitností privezených sem z Talianska a Rakúska. Obdivuhodná je Zlatá sála, pomenovaná podľa zlatom zdobených kožených tapiet na stenách pochádzajúcich z Belgicka zo 17.storočia. V jedálni sú zasa vzácne kúsky harrachovského skla pochádzajúce zo sklární, ktoré rod Harrachov vlastnil, ale aj vzácny porcelán.

Termín zájazdu: 10. - 11.12.2016                      SO – NE  2 dni                                             cena: 89,- €
Uzávierka:                    25.11.2016

Cena zahŕňa: autobusovú dopravu, ubytovanie v 3* hoteli, raňajky, organizačné, doprovod, poistenie CK
Cena nezahŕňa:
vstupné – vyberá sa v Kč v autobuse
cestovné poistenie – možné je si ho objednať spolu so zájazdom
vstupné:
zámok Slatiňany - 70,- Kč jednotné
zámok Hrádek u Nechanic – 120,- Kč/ deti, dôchodci 80,- Kč
Múzeum perníka - 60,- Kč jednotné
Múzeum betlehemov – 70,- Kč/študenti dôchodci 50,-Kč/ deti 30,- Kč
Skanzen – 70,- Kč/deti, studenti, ZTP, seniori 40,- Kč

Program:
1.deň
5,00 odchod z Nitry
6,00 – odchod z Bratislavy
11,00 – 15,00 zámok Slatiňany, Muzeum perníka Ráby
16,00 – 24,00 adventné trhy Hradec Králové, ubytovanie
2.deň
8,00 – raňajky
9,00 – 17,00 zámok Hrádek u Nechanic, Muzeum betlehemov, Skanzen, Třebechovice, Krňovice
21,00 - približný príchod do Bratislavy
22,00 – približný príchod do Nitry

Časy programu sú len orientačné, zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte 30 osôb